Očistné kúry ovocné, zeleninové a iné

Očistná kúra ovocno – zeleninová

Konzumujeme výlučne ovocie a zeleninu.
Dopoludnia je vhodné ovocie, na obed a v priebehu popoludnia zelenina, večer ovocie. Ovocie a zelenina patria k najľahšie stráviteľným potravinám, majú vysoký obsah vlákniny, jednoduchých cukrov, vitamínov a enzýmov, minerálov a stopových prvkov vo forme, ktorú náš organizmus ľahko vstrebáva.

Nekombinujeme v jednom jedle ovocie a zeleninu.

Počet ovocno-zeleninových dní si určíme podľa svojich pocitov, optimálne je dodržať túto očistnú kúru týždeň; je možné a vhodné zaradiť vždy jeden ovocno-zeleninový deň počas týždňa; doplnkom je pravidelné pitie čajov, minerálok a hlavne čistej vody.

ovocie 1

Očistná kúra ovocná

Konzumujeme všetky druhy ovocia. Ovocie je jediná potravina, ktorá na trávenie nepotrebuje takmer žiadnu energiu, práve naopak, konzumovaním ovocia organizmus energiu získava.

Ovocie je potrebné vhodne kombinovať (kyslé s kyslým a sladké so sladkým). Na očistu krvi pri krvných ochoreniach je vhodná týždenná hroznová kúra: denne zjeme len 1 až 2 kg starostlivo umytého hrozna a pijeme čaj zo žihľavy, myšieho chvosta a sedmokrásky.

Pri ochorení žalúdka, pri zápchach, hnačkách, hemoroidoch je vhodná jablková kúra. Počas troch dní jeme len jablká a pijeme odvar z ľanových semien.

Počet ovocných dní si opäť určujeme individuálne, vhodné sú aj ovocné dopoludnia pri bežnom stravovaní (organizmus sa počas dopoludnia čistí od toxínov).

Očistná kúra šťavová

Počas dňa pijeme len ovocné a zeleninové šťavy a čistú vodu.
Ovocná šťava je vhodná dopoludnia a večer, zeleninová šťava je vhodná na obed a popoludní. Z ovocných štiav sú vhodné citrusové, jablkové a šťavy z ostatných druhov ovocia podľa sezóny.

Zeleninové šťavy kombinujeme vždy s mrkvovou šťavou v pomere 2/3 až 3/4 mrkvovej šťavy, zvyšok tvorí šťava z iných druhov zeleniny ( cvikla, zeler, kapusta, kel, karfiol, tekvica, uhorka, rajčina, paprika… ).

Nekombinujeme navzájom ovocné a zeleninové šťavy. Šťavy pijeme koncentrované alebo riedené vodou. Denná dávka predstavuje 2 až 4 litre tekutín.

Očistná kúra šťavová 2

Pripravíme si dva druhy šťavových zmesí:

  • 4 dl citrusovej šťavy (grepy, pomaranče, citróny, mandarínky) a 4 dl prevarenej vychladnutej vody – spolu 8 dl šťavovej zmesi;
  • zeleninová šťava pripravená z 1 dl mrkvovej a zelerovej šťavy a 1 dl prevarenej vychladnutej vody – spolu 2 dl šťavovej zmesi.

Kúra trvá 3 dni.

Každý deň dodržiavame nasledovný pitný režim (počas dňa vypijeme 2-krát 8 dl citrusovej šťavy a 2-krát 2 dl zeleninovej šťavy):

  • dopoludnia vypijeme 8 dl citrusovej šťavy
  • na obed 2 dl zeleninovej šťavy
  • popoludní vypijeme opäť 8 dl citrusovej šťavy
  • večer opäť 2 dl zeleninovej šťavy.

Iné očistné kúry

Očistná kúra pšeničná

Na jeden deň uvariť 0,25 kg pšenice vopred namočenej vo vode na 12 hodín (pšenicu varíme do mäkka). Na doplnenie pripraviť surové a sušené ovocie, surovú zeleninu, pšeničné klíčky, bylinné čaje (vhodná je medovka lekárska).

Očistné kúry iné 1

Deň začneme pitím čaju alebo ovocnej šťavy a do 10.00 hod. jeme len ovocie a potom zjeme prvú tretinu pšenice, ktorú je potrebné dobre požuvať (v slinách sa nachádza enzým ptyalín, ktorý trávi sacharidy).Druhú tretinu zjeme okolo obeda a poslednú podvečer. Optimálna dĺžka trvania očistnej kúry je jeden týždeň (kúru treba ukončiť, ak začneme mať nepríjemné pocity – hlad, jednotvárnosť stravy…). Počas týždňa sa zlepší vyprázdňovanie hrubého čreva, strácajú sa nadbytočné kilogramy a povzbudzuje sa nervová činnosť.

Očista krvnej lymfy

Ráno na lačno vypijeme šálku roztoku Glauberovej soli (síran sodný) koncentrácie jedna polievková lyžica na šálku vody. Roztok uvoľňuje zo všetkých častí organizmu toxíny a vylúči ich črevami.

Celkové množstvo odstránených nečistôt dosahuje 3 až 4 litre, čo vedie k odvodneniu organizmu. Tekutinu doplníme citrusovou zmesou (2 litre citrusovej šťavy z grepov, citrónov a pomarančov + 2 litre vody = spolu 4 litre zmesi). Šťavu začíname piť pol hodiny po vypití roztoku Glauberovej soli a pokračujeme vždy po 20 až 30 min. až vypijeme 4 litre počas celého dňa.
Celý deň neprijímame potravu, ak sme večer hladní, zjeme málo pomarančov alebo grepov.

Odporúča sa sauna alebo kúpeľ (potenie).

Skôr než zaspíme prevedieme klystír – 2 litre vlažnej vody so šťavou z dvoch citrónov. Očistu opakujeme 3 dni po sebe, z organizmu sa odstráni až 12 litrov toxickej lymfy, ktorú nahradí rovnaké množstvo zásaditých tekutín.

Očistná kúra od mikróbov a baktérií

Časté užívanie liekov, nadmerná konzumácia kysnutého cesta, mlieka a hlavne slabá imunita vedú k zamoreniu tráviaceho traktu plesňami, kvasinkami a baktériami, ktoré prenikajú do sliznice čriev a živia sa jej krvou.

Očistné iné 2 cesnakIch metabolizmus produkuje toxické látky, ktoré negatívne pôsobia na celý náš organizmus

  • účinná je liečba cesnakom.

1 až 2 týždne jeme ráno nalačno 1 strúčik cesnaku, potom 1 hodinu pred obedom a 2 hodiny po večeri tiež strúčik.

Možné príznaky liečby: pálenie v žalúdku a črevách

– cesnak preniká do rán, kde ničí baktérie; silnejšie
búšenie srdca – cesnak obsahuje rozpustné germánium, ktoré posilňuje pružnosť srdcových chlopní.

Očistná kúra – očista kĺbov

Varíme 5 g bobkového listu v 3 dl vody 10 min. a minimálne 3 – 4 hodiny (najlepšie cez noc) lúhujeme (najlepšie v termoske). Odvar precedíme a pijeme malými dúškami počas 12 hodín; odvar je silný pre žalúdočnú sliznicu – preto nepijeme naraz! (prvý deň sa odporúča skončiť s pitím okolo 20.00 hod. a ešte si urobiť klystír, pretože telo sa začne čistiť a vylučuje
hlieny aj cez sliznice dýchacích ciest).

Procedúru opakujeme: po 3 dňoch, po týždni a v priebehu prvého roka každý štvrťrok, potom raz za rok.
Podmienkou očisty sú dokonale čisté črevá /klystír/.

Očistou sa snažíme vyplaviť z kĺbov soli a zbaviť sa bolestí a únavy kĺbov.

Kúru odporúčam absolvovať iba vtedy, keď pociťujete, že je skutočne vhodná a máte dostatok sily a energie na jej zvládnutie.…………Zdenko.