Ozdravné procedúry

Hladovka

Sú situácie, kedy si naše telo žiada, aby sme dobrovoľne nejedli – v čase ochorenia, psychického vypätia, v čase, keď sa potrebujeme koncentrovať na prácu, učiť sa …

Pozitívne stránky hladovky – podporuje samoliečbu, pomáha očistiť telo, upokojiť a rozjasniť myseľ, zlepšiť koncentráciu, výkonnosť…

prázdny tanierS hladovaním začnime až vtedy, keď sme sami presvedčení o jeho blahodarných liečivých účinkoch a vopred sa tešíme na príjemné pocity znovuzískania zdravia a vitality; keď nevnímame pocit hladu ako trápenie a odriekanie, nemáme obavy, strach a negatívne predstavy o dôsledku hladovania. Pri hladovaní prebiehajú procesy očisty omnoho rýchlejšie a životná sila, ktorú bežne potrebujeme na trávenie potravy, pomáha vylučovať z tela nečistoty.

Pozitívne účinky správneho hladovania (pôstu) na náš organizmus:

 • strácame podkožnú tukovú vrstvu
 • znížená záťaž organizmu posilňuje srdce, zlepšuje krvný obeh, kvalitu krvi, rastie počet červených krviniek,
 • telo využíva bielkoviny rozptýlené v cievach, čo má omladzujúci účinok na celý organizmus, odvápňujú sa cievy a zvyšuje sa ich priechodnosť,
 • žalúdok a črevá odpočívajú a obnovujú sily, zlepšuje sa ich tráviaca a vylučovacia schopnosť, najrýchlejšie a najprirodzenejšie sa čistia od baktérií a nečistôt,
 • žalúdok sa sťahuje – získava svoju pôvodnú veľkosť, pružnosť a polohu, strácame nadmernú chuť do jedla,
 • čistia sa obličky aj pečeň, z pľúc sa strácajú usadeniny, hlieny a nečistoty,
 • čistia sa zmyslové orgány, zlepšuje sa citlivosť všetkých zmyslov,
 • regeneruje sa mozog a celý nervový systém, zlepšuje sa pamäť a koncentrácia, myslenie je bystrejšie, máme sklony k optimizmu a pozitívnym myšlienkam.

Ak chceme vyskúšať pozitívne regeneračné a omladzujúce účinky pôstu prakticky, skúsme začať s jedným dňom v týždni. Vyberme si ľubovoľný deň, počas ktorého budeme piť iba vodu, dbajme na to, aby to bol ten istý deň v každom týždni, napríklad pondelok (môžeme sa zdržať jedla od večere v nedeľu do raňajok v utorok).

Deň pred pôstom si pripravíme ľahko stráviteľné jedlá z obilnín, zeleniny a ovocia (večeru najneskôr o 18.00 hodine); zo stravy vylúčime živočíšne bielkoviny (jedlá z mäsa, vajec, mlieka a mliečnych výrobkov).

Klystírom alebo ľahkým rastlinným preháňadlom si prečistíme črevá (najmä ak mávame zápchu), čím zabezpečíme lepšie očisťovanie organizmu počas pôstu; ak pokračujeme v pôste viac dní, prečisťujeme si črevá klystírom podľa potreby.

Počas pôstneho dňa pijeme len tekutinu v malých dávkach a často – cez deň vypijeme aspoň 2,5 litra, môžeme piť čistú vodu, minerálku, prevarenú vodu s citrónovou šťavou alebo malým množstvom medu – pitím pomáhame organizmu premývať tkanivá a vylúčiť nahromadené odpadové látky.

Nemusíme mať strach z hladu a slabosti, skúsme sa naladiť pozitívne, veriť v liečivé účinky pôstu; sami sa presvedčíme, že zdržať sa jedla jeden deň nie je také ťažké, dokonca ani v pracovný deň (začať však môžeme v deň pred voľným dňom a počas voľného dňa); počas pôstu sa nevyhýbajme práci ani pohybu – podľa zásady: menej a často a doprajme si čerstvý vzduch; ak máme pocit slabosti, nakrátko si ľahnime; nemajme strach z pôstu ani vtedy, ak sme chudí – prečistením organizmu a lepším vstrebávaním potravy môžeme dokonca pribrať na optimálnu hmotnosť.

ovocie 1Dôležité je správne zakončenie pôstu:
najvhodnejšie prvé jedlo deň po pôste (utorok ráno) je ovocná šťava, prípadne ovocie, melón; druhé jedlo o 3,5 až 4 hodiny – opäť ovocie alebo zelenina, zemiaky alebo kaša (ovsená, kukuričná, prosná); tretie jedlo o 4 až 6 hodín – opäť kaša alebo zeleninové jedlo, prípadne trochu tvarohu alebo jogurtu; ďalšie jedlo už budú naše bežné raňajky.

Priaznivý účinok „dňa bez jedla“ pocítime hneď a aj počas ďalších dní. Najpravdepodobnejšie sa však citeľné výsledky ukážu, ak sa tieto „voľné dni“ stanú súčasťou nášho životného rytmu, návykom ba dokonca potrebou. A to bude znamením, že náš organizmus prijal očistu ako prirodzené právo a príjemnú povinnosť.

Klystír

je vpravenie tekutiny konečníkom do esovitej kľučky a  hrubého čreva. Rozoznávame rôzne druhy klystíru – laxatívne (pre vyprázdnenie), liečebné (za účelom vpravenia látky na sliznicu hrubého čreva), diagnostické (vpravenie kontrastnej látky). Najčastejšie sa používa jednorazový klystír, ktorý vyprázdňuje a vyplachuje hrubé črevo.

pomôcky:
rektálna rúrka podľa veku klienta, irigátor s hadicou a nástavcom s kohútikom, vazelína, gumové rukavice, toaletný papier, jednorazová podložka, cca 1 l teplej vody so šťavou z dvoch citrónov.

sada 1Kedy aplikujeme klystír :

 • pri snahe o očistu hrubého čreva
 • pri chronickej zápche
 • pred operáciou
 • pred pôrodom
 • pred endoskopickým vyšetrením hrubého čreva (kolonoskopia, rektoskopia) ai…

Ako vykonať klystír:
Klystír sa vykonáva vždy na lačný žalúdok. Pripravte si teplú prevarenú vodu, nalejte ju do nádobky klystíru (irigátora), zaveste asi do výšky očí (aby mala voda spád). Koniec hadičky a konečník natrieme lekárskou vazelínou alebo olejom.

Kľaknite si a hlavu oprite o mäkkú podložku na dlážke. Úplne sa uvoľnite, dýchajte prirodzene. Zasuňte koniec hadičky do análneho otvoru (aspoň 5 cm hlboko) a nechajte vodu tiecť až do pocitu väčšieho tlaku (nie však do bolesti!). Môžete tiež nalievanie vody prerušiť a pokračovať až vo chvíli, keď tlak povolí. Prijmite toľko vody, koľko unesiete. Ľahnite si na chrbát, nohy pokrčte v kolenách, alebo vyložte na vyvýšené miesto a masírujte si brucho v smere hodinových ručičiek. Skúste vodu udržať v sebe čo najdlhšie. Zájdite si na toaletu a potom si oddýchnite.

Pravidlá aplikácie klystíru

 1. Klystír aplikujte najlepšie ráno po návšteve toalety alebo večer pred spaním.
 2. Neočakávajte, že sa vám na prvýkrát podarí prijať veľkú dávku tekutiny.
 3. Počas aplikácie klystíru myslite na to, ako vám voda pretekajúca črevami vymýva zvyšky látok a pomáha pri vašom uzdravení.
 4. Po úplnom vyčerpaní vody si ľahneme najskôr na ľavý bok a potom, ak nám to dovolí fyzický stav, môžeme v ľahu na chrbte zdvihnúť boky do výšky. Potom na chvíľu na pravý bok. Tieto pohyby zaistia pomocou gravitácie priechod vody v celej dĺžke hrubého čreva. Potom, čo voda prejde hlbšími časťami čreva, môžeme štandardne vstať či sedieť. Môžeme tiež rovno použiť toaletu a počkať kým z nás zvyšky tráveniny s vodou nevyjdú. Môžeme si pomôcť silnejším sťahom brušných svalov a masážou.
 5. Asi hodinu po aplikácii nevychádzajte z domu. Voda z čriev sa vám môže vracať aj po pol hodine.
 6. Čím dlhšie v sebe tekutinu udržíte, tým väčšiu časť čreva vyčistíte (ideálna doba je 10 minút).

Kedy je klystír nevhodný?
Klystír nie je vhodný pre tehotné ženy a pri Crohnovej chorobe čriev, akútnom zápale čriev, tuberkulóze, po operácii v bruchu alebo nádoroch čriev.

očista jazykaČistenie jazyka

Povlaky na jazyku zabraňujú správne vnímať chuť potravy, zhoršuje sa schopnosť vyberať si potravu prirodzeným pocitom.

Jazyk čistíme ráno, keď na ňom býva najviac usadenín (energetické dráhy vnútorných orgánov končia na jazyku a povlaky sú dôsledkom čistenia orgánov počas noci).

Jazyk čistíme špeciálnou škrabkou z drogérie – stiahneme povlaky z celého jazyka od koreňa k špičke.
Na záver kloktáme teplou vodou – čistou, alebo mierne osolenou (odstránime povlaky aj z mandlí).

Cmúľanie oleja
Dáme si do úst lyžicu 100% rastlinného za studena lisovaného oleja (olivový, slnečnicový, repkový …) a trpezlivo ho premiešavame jazykom na všetky strany, aby sa dostal do celej ústnej dutiny cca 15 až 20 minút, až kým sa olej nezmení na bielu tekutinu. Potom olej vypľujeme a vypláchneme si ústa, olej neprehltávame.

Tuky majú schopnosť viazať na seba nečistoty – olej v ústach čistí krv. Cez tenké blany na povrchoch slizníc pohlcuje z tela nečistoty.
Očista pomáha aj zubom, pri ochorení ďasien a pri infekciách v ústnej dutine.

Výplach nosa

Výplach nosa slanou vodou pôsobí preventívne, otužuje nosnú sliznicu a robí ju tak odolnejšou voči vírusovým alebo bakteriálnym infekciám. Ďalej pomáha pri ťažkostiach s upchaným nosom následkom nádchy, prechladnutia, sennej nádchy alebo chronickej nádchy.

U osôb trpiacich chronickou alergickou nádchou (hlavne v dôsledku alergie na peľ a prach) dôjde pri výplachu nosa k odstráneniu alergénov, a tým k zmierneniu ťažkostí.

kanvičkaRovnako pôsobí liečebne pri akútnych či chronických zápaloch prínosných dutín i vedľajších nosných dutín, kedy soľný roztok odplaví zápalový sekrét, zvlhčí sliznicu a urýchli jej regeneráciu. Výplach nosa sa osvedčil pri chirurgických zásahoch v oblasti nosa, u osôb pracujúcich v prašnom prostredí a pri nadmernom vysychaní nosnej sliznice.

Ak máte upchaný nos, trpíte nachladnutím, zápalmi prínosných dutín, alebo máte alergiu či sennú nádchu, vyplachovanie nosa Vám môže pomôcť.

K preplachovaniu nosa používame vlažnú slanú vodu, alebo vyprchanú Vincentku. Jeden náš pacient, ktorý má temer celý život problémy s dutinami a prekonal už aj operáciu odporúča prasličkovo anízový čaj.

Roztok nalievame pomocou nádobky do jednej nosnej dierky a druhou dierkou necháme vytekať von, pričom dochádza k čisteniu vnútornej časti nosa. Postup sa opakuje aj u druhej nosnej dierky.

Výplachy môžu byť prospešné aj pre deti, ktoré tento proces zvládajú asi od 5 rokov veku Dôležitý je tu samozrejme dohľad dospelej osoby a dieťa tiež musí vedieť správne smrkať. Vyplachovanie prispieva k uvoľneniu tzv. zadnej nádchy a môže predchádzať ochoreniam stredného ucha.

Príprava slanej vody:
Prostredie vo vnútri nosa je prirodzene slané a teplé, a preto by čistá studená voda dráždila nosné sliznice. Na výplach nosa použite teda mierne slanú vodu, ktorá je ohriata zhruba na telesnú teplotu. Telesné tekutiny obsahujú 0,9 % soli, to zodpovedá 2,7 g kuchynskej soli (1 odmerka) na 3 dl vody.Ak si nie ste istí kvalitou teplej vody z kohútika, odporúčame používať vodu prevarenú.

šálka čaju

Bylinný čaj na vyplachovanie.
Byliny namočíme večer do patričného množstva studenej vody, necháme cez noc lúhovať a ráno prihrejeme na vyššiu teplotu, kým robíme osobnú hygienu roztok vychladne a môžeme vyplachovať.

 1. Nasypte jednu odmerku (= 2,7 g) kuchynskej soli (NaCl) do nádobky. Nepoužívajte náhrady soli alebo soľ dochucovanú apod.
 2. Nádobu úplne doplňte vlažnou vodou (cca 37 ° C
  Výplach môžeme aplikovať pomocou špeciálnej kanvičky – napr./ Rhino Horn/, alebo aj inej nádobky na to upravenej.
  Výplach nosa:
  Aby ste sa vyhli prípadným chybám, môžete postupovať podľa nasledujúceho popisu:
 3. Pritlačte ústie nádobky k nosnej dierke zo strany – nie spredu – a ľahko zatlačte tak, aby bol nosný otvor uzatvorený špičkou lievika. Roztok by touto nosnou dierkou nemal unikať.
 4. Dýchajte ústami. Ústa musia byť otvorené. V priebehu preplachovania sa nedá dýchať nosom.
 5. Mierne sa predkloňte tak, aby Vaša hlava bola nad umývadlom, brada by mala pokiaľ možno smerovať k hrudi – nemala by byť vystrčená dopredu.
 6. Hlavu pritom pootočte na stranu, takže sa budete pozerať bokom.
 7. Nakloňte nádobku smerom nahor a voda začne o chvíľu samovoľne pretekať vnútrom nosa a vytekať druhou dierkou von. Keď pretečie asi polovica obsahu kanvičky, zdvihnite hlavu a nádobu odoberte. Väčšia časť vody z nosa samovoľne vytečie, zvyšok možno vytlačiť ľahkým vydýchnutím nosom alebo jemným vysmrkaním.
 8. Zvyšnú polovicu roztoku použite na prepláchnutie cez druhú nosnú dierku.
  Všetka voda musí von:
  Po ukončení preplachovania by v nose a prínosných dutinách nemala zostať žiadna voda. Najmä v zime by to mohlo spôsobiť problémy. Bežne stačí k dokonalému odstráneniu tekutiny z nosa obyčajné vysmrkanie. Ak by však ešte zostala nejaká tekutina vnútri, postupujte nasledovne:
 9. Predkloňte sa, takže hlava bude smerovať dole. Hlavu otočte na stranu a vysmrkajte hornú dierku.
 10. Hlavu otočte tvárou smerom k podlahe a znovu vysmrkajte rovnakú nosnú dierku. Ak je to nutné, opakujte postup viackrát.
 11. Kroky 9 a 10 zopakujte aj pre druhú nosnú dierku.
  Lekári odporúčajú, aby ste nádobku na preplach nosa vnímali ako osobnú hygienickú pomôcku – podobne ako zubnú kefka. Preto odporúčame, aby mal každý svoju vlastnú.