Pohybové aktivity

Severská chôdza

Je v podstate bežná chôdza s turistickými palicami. Vyzerá veľmi jednoducho, ale je to veľmi účinný spôsob ako si udržovať kondíciu, spáliť prebytočné kilá a pritom stráviť príjemné chvíle v prírode. Severskú chôdzu môžete robiť po celý rok, v akomkoľvek veku a prakticky kdekoľvek – na rovine aj na horách.

Kde Severská chôdza vznikla?
chôdzaSeverská chôdza, v zahraničí známa ako Nordic Walking, je mladý druh športu, ktorý vznikol v osemdesiatych rokoch vo Finsku, pôvodne ako mimo sezónna tréningová metóda pre bežcov na lyžiach. Z Fínska sa Severská chôdza rozšírila najskôr po celej Škandinávii (preto sa jej tiež hovorí Severská chôdza), ale vďaka svojej jednoduchosti a účinnosti sa čoskoro rozšírila po celej Európe. Obzvlášť veľkej obľube sa teší v nemecky hovoriacich krajinách.

Pre koho je Severská chôdza vhodná?
Pre svoju jednoduchosť a finančnú nenáročnosť a hlavne účinnosť je snáď prvý šport vôbec, ktorý je vhodný prakticky pre každého: od detí po seniorov, od obéznych po tých, čo by mali skôr pribrať, od vrcholových športovcov po tých čo len sedia v kancelárii.

Prečo sa pri Severskej chôdzi používajú palice?
Pri chôdzi s palicami spálite až o 40 percent viac kalórií ako pri bežnej chôdzi.
Pokiaľ s palicami pri Severskej chôdzi narábate správne, znásobite bez väčšej námahy efekt klasickej chôdze. Pri poriadnom súbežnom pohybe rúk a nôh zapojíte 600 svalov, teda 90 percent všetkých svalov tela. Tepová frekvencia sa pritom drží v úrovni, v ktorej sa človek cíti v pohode.

Indiánsky beh

Indiánsky beh je technika, ktorá kombinuje beh s chôdzou. Začínate samozrejme chôdzou, aby sa telo zahrialo, potom prechádzate do behu. Nejde o žiadne šprintovanie, skôr mierny poklus, ktorý zodpovedá vašim možnostiam. Ako náhle cítite, že bežať už nemôžete – prechádzate zase do chôdze, počas ktorej si odpočiniete…a potom bežíte ďalej… Jednoducho a rýchlo tak zvládnete veľké vzdialenosti.

beh

Termínom jogging sa označuje rekreačný beh, ktorým ľudia podporujú svoje zdravie alebo sa snažia trochu schudnúť a dostať sa do formy. Pravý jogging nie je nič iné, ako práve indiánský beh – chvíľu bežíte, chvíľu idete…

Chôdza /beh/ na boso

Naše nohy si už dávno odvykli chodiť bosé a čeliť nástrahám terénu, nie to ešte asfaltovému povrchu mesta. Pocit bosej nohy je veľmi oslobodzujúci a keď sa zvolí vhodný terén, napríklad piesočnatá pláž alebo tráva, poprípade poľná cesta, je aj veľmi príjemný. Pri takejto chôdzi a behu sa optimalizuje držanie tela a posilňujú sa svaly na chodidlách, lýtkach a v okolí celej chrbtice.

Prečo na boso?
Chôdza, alebo beh na boso je pre človeka najprirodzenejší pohyb, ktorý aktivuje a prirodzene posilňuje všetky svaly od najmenších svalov chodidla, cez svalové reťazce nôh, až po svaly trupu. Stimuluje nervové receptory chodidla a zlepšuje komunikáciu medzi chodidlom a mozgom.

Plávanie

Plávanie patrí k jedným z mála športov, ktoré môže vykonávať človek temer s akýmikoľvek problémami pohybového aparátu. Voda nadnáša a tak netrpia kĺby a navyše si oddýchne chrbtica a telo sa uvoľní. Pri plávaní sa zapájajú všetky skupiny svalov a posilňuje sa srdcová činnosť. Je taktiež výborným doplnkovým športom pri príležitostnej relaxácii a rehabilitácii. Ak chcete plávaním optimalizovať váhu, je potrebné plávať minimálne 40 minút, a v rýchlejšom tempe.
plávaniePlávaním sa zlepšuje aj ohybnosť kĺbov. Vo vode kĺby nesú len 33 % z celkovej hmotnosti tela. Je to teda šport, ktorý je možné odporučiť všetkým, ktorí majú problémy s kĺbmi. Bežne sa využíva v rehabilitačných programoch a pomáha pri zotavovaní po operáciách. Na prekonaní odporu vody pracujú hlavne svaly. Dôsledkom toho plávanie svalstvo posilňuje a robí ho odolnejším.  Uvoľňuje svalovú strnulosť ramien a chrbta a umožňuje odstrániť nahromadené napätie. Zapojené sú všetky skupiny svalov – svaly horných a dolných končatín, brušné svaly a svaly, ktoré podopierajú chrbticu.

Čo je vhodné dodržiavať?
Aby ste mohli počítať s vyššie uvedenými výhodami, je potrebné plávať správnym štýlom. Ak budete plávať s hlavou vysoko nad vodou (pretože si napríklad nechcete namočiť vlasy), zaťažujete si krčnú chrbticu. Ideálne je plávanie s hlavou pod vodou – šnorchlovanie.
Nie je vhodné roznožovanie s veľkým rozťahovaním nôh. Negatívne to pôsobí na bedrové kĺby. Niekedy sa preto v týchto prípadoch neodporúča plávať štýl prsia, ale prednostne znak, alebo kraul.
Veľmi vodné je tiež cvičenie vo vode, ktoré sa často využíva ako kúpeľná procedúra.