Vodoliečba

Šliapanie vody

Robíme ho vo vani napustenej horúcou vodou a vo väčšej nádobe napustenej studenou vodou. Voda má siahať do pol lýtok. V kúpeľoch je táto procedúra bežná a používajú sa dve vaničky vedľa seba, niekedy aj s podlahou z malých okruhliakov, ktoré akupresúrne pôsobia na chodidlá.
Trvanie: pol minúty až dve minúty v teplej vode a následne podľa potreby a otužilosti v studenej. vode.
šliapanie vodyPri tejto procedúre doslova „šliapeme vodu“, teda robíme kroky, i keď na mieste a pri každom kroku vytiahneme nohu z vody.
Chorí to môžu robiť aj po sediačky. Po procedúre si obujeme teplé ponožky + oblečenie.. Trochu chodíme sem – tam, alebo
mierne cvičíme, kým nenastane reakcia – prehriatie nôh. Komu nestačí toto oblečenie, nech si zabalí nohy do teplej deky.
Účinky: môže pôsobiť povzbudzujúco na látkovú výmenu pokožky a svalstva cestou nervového prenosu aj na cirkuláciu malej panvy, močového ústrojenstva a hrubého čreva. Ďalej odvádza krv a vzruch od orgánov hornej časti  tela a hlavy.
Preto pomáha pri bolestiach hlavy, prináša úľava pri búšení srdca a preťažení nervového systému, pomáha pri nádche…
Procedúra prináša fyzické posilnenie a osvieženie, odstraňuje únavu, poskytuje upokojenie a dobrý spánok. Môže sa použiť kedykoľvek aj viackrát za deň, aj v noci alebo pred spánkom.
Je vhodná najmä pre tých, ktorí sú náchylní na prechladnutie od nôh, touto procedúrou sa výrazne posilňuje imunita a energetická rovnováha chodidiel a celej dolnej časti tela.

Liečba vodou podľa Kneippa

Kúpeľ rúk

Robíme v nádobe napustenej studenou vodou a dostatočne veľkej na to, aby sme do nej vložili obe ruky zohnuté v lakti. Voda má siahať asi do polovice ramena.
Spôsob: Ponoríme do vody obe ruky zohnuté v lakti. Nádoba má byť dostatočne vysoko. Pri kúpeli podľa možnosti krúžime rukami okolo predlaktia druhej ruky.
Trvanie: 15 – 30 sekúnd, pri mrazení ihneď prestať.
Po kúpeli zotrieme rukou vodu z pokožky, ruky necháme mokré, oblečieme sa, na ruky môžeme navliecť niečo teplé.
Začiatočníci a zimomraví si môžu ruky priložením uteráka zľahka osušiť, nie šúchať. Aby sme sa lepšie prehriali, chodíme po miestnosti a pritom rukami zvesenými nadol robíme kyvadlové pohyby. Procedúru je možné robiť aj viackrát za deň alebo v noci.

Dôležité upozornenie – aby pôsobenie na organizmus bolo vyvážené, kúpeľ rúk by mal nasledovať po šliapaní vody alebo po inej aplikácii pôsobiacej na dolnú časť tela a naopak – podľa možnosti ešte v ten istý deň. Tak napr. ak doobeda robíme šliapanie vody, odpoludnia urobíme kúpeľ rúk alebo horné umytie (pozri nižšie).

Očný kúpeľ

Robíme v umývadle so studenou vodou alebo v inej nádobe.
Trvanie: asi 30 sekúnd.
Spôsob: tvár ponoríme do studenej vody, vo vode oči niekoľko ráz otvoríme. Tvár po kúpeli utrieme Vlasy si chránime pred navlhčením rukou alebo kúpacou čiapkou.
Účinok: osvieži zrak, pomáha pri vyčerpanosti a únave očí.

Celkové a horné umytie

Pripravíme si nádobu so studenou vodou a osušku alebo uterák.
Trvanie: celý úkon nesmie trvať dlhšie ako 1 až. 2 minúty. Nerobiť v prievane, v chladnej miestnosti, alebo vonku. U chorého možno robiť v posteli, obnažíme vždy len časť tela.
Spôsob: poskladáme osušku, ponoríme do vody, umyjeme najprv pravú, potom ľavú ruku, krk, ďalej dlhými pohybmi hruď a vrch tela, nakoniec stehná a nohy. Podobným spôsobom umyjeme aj chrbát, končiac chodidlami. Ak sa umývame sami, pri umývaní chrbta osušku rozložíme a niekoľkokrát si pretiahneme cez chrbát.
Bez utretia tela sa oblečieme a zahrejeme telo miernym cvičením, chôdzou alebo prácou, prípadne sa dobre zakryjeme v posteli.
Podľa Kneippa je najlepšie robiť celkové umytie ráno, ihneď po vstávaní, lebo vtedy je telo dobre prehriate. Po ňom sa môžeme
dať ihneď do práce alebo ísť na rannú prechádzku.
Možno to robiť aj po práci. Pred spaním táto procedúra niektorých tak osvieži, že nemôžu zaspať; pre iných ľudí naopak, je to najlepšia
príprava na dobrý spánok.
Ak robíme celkové umytie každodenne, alebo 3 – 4 krát týždenne po 6 týždňoch je vhodné si dať asi 1 týždeň prestávku.

Účinok: osvieženie, zvýšenie odolnosti. Priaznivo pôsobí na reguláciu krvného obehu a na tepelnú reguláciu organizmu. Podporuje vylučovanie škodlivín cez pokožku. Posilňuje nervy. Pri horúčkovitých ochoreniach znižuje príliš vysokú teplotu. Horné umytie je schopné zmierniť nádchu.
Obvykle robíme celkové umytie. Horné umytie robíme pri nádche alebo na vyváženie procedúr pôsobiacich na nohy a pod. Horné umytie robíme rovnako ako celkové, len pri páse prestaneme.
Dôležité upozornenie: Celkové umytie je energický zásah do organizmu. Mali by sme ho skúšať, až keď sa postupne spriatelíme s dlhším používaním „malých“ procedúr.

Polovičný kúpeľ

Robíme vo vani s vodou 15 – 18 stupňov teplou.
Spôsob: Vstúpime do vody, potom si kľakneme, nakoniec si sadneme. Voda má siahať asi po pás. Takto zotrváme max. 10 sekúnd, vstaneme, rukou zotrieme vodu z tela, oblečieme sa, prípadne si ľahneme a dobre sa zakryjeme. Začiatočníci sa môžu pred oblečením zľahka (čiastočne) osušiť. Po zakrytí sa má dostaviť príjemné oteplenie tela.
Účinky: zvyšuje odolnosť; pomáha pri rôznych ťažkostiach v spodnej časti tela.vaňa  1

Sedací kúpeľ

Podobne ako polovičný kúpeľ, ale sedíme vo vani tak, že nohy sú mimo nádoby. Vo vode je len sedacia časť tela a horná časť stehien.
Účinky sú podobné ako pri polovičnom kúpeli, ale ešte silnejšie pôsobí na orgány dolnej časti tela. Kneipp ho odporúča najmä ženám pri nepravidelnej menštruácii, rôznych infekciách, pri silnom menštruačnom krvácaní.a pod.

Ako začať s vodoliečbou:
Spočiatku používame 18 stupňovú vodu – teplejšia nevyvolá potrebnú reakciu. Neskôr môžeme teplotu vody znížiť – ak to znášame – postupne až na 14 stupňov. Voda z vodovodu máva 8 – 14 stupňov, teda zo začiatku ju spravidla musíme upraviť na správnu teplotu.

Všetky tieto procedúry pôsobia, ako stimul pre imunitný systém. Už samotné odhodlanie absolvovať niektorú z hore uvedených procedúr si vyžaduje silné vnútorné rozhodnutie a samozrejme vytrvalosť. Výsledok je posilnenie imunity a upevnenie zdravia.

Kúpanie v termálnej vode

Kúpele sú vhodné najmä pre pacientov s chronickými problémami pohybového aparátu. Pri kúpaní dochádza ku energetizácii a mineralizácii organizmu a posilneniu imunitného systému.
Niektorí ľudia majú obavy z kúpania v teplej vode a sú náchylní na infekciu . Pre tých, ktorí sú extrémne náchylní, kúpanie v termálnej vode nie je vhodné.

bazén

Zásady správneho kúpania v termálnej vode:
Pred vstupom do bazéna sa dôkladne osprchujte. Po kúpaní sa osprchujte čistou vodou a prezlečte sa z mokrých plaviek do suchého spodného prádla.
Vo vode sa zdržte primeraný čas, aby kúpanie pôsobilo posilňujúco. Je vhodné v procese kúpania občas sa osprchovať v studenej vode. Docieli sa tým striedavé pôsobenie tepla a chladu, čo má pozitívny vplyv na imunitný systém.

Špeciálne pre ženy:
Používanie špeciálnych tampónov na kúpanie dokáže znížiť riziko nákazy pre ženy. Sú napustené vazelínovým olejom, ktorý je vodeodolný a tým znemožní vode preniknúť do pošvy. Inou, dôslednejšou alternatívou sú probiotické tampóny. Tieto navyše obsahujú rôzne druhy probiotík, ktoré sa uvoľňujú až pri teplote nad 37 stupňov Celzia a pri dosiahnutí istej vlhkosti. Ak teda použijete tampóny na plávanie, po vyjdení z vody sa osprchujete, vymeníte si plavky a večer pred spaním si vložíte do pošvy probiotikum, v tomto prípade by ste infekciu pošvy nemali dostať.