Wellness

Sauna /fínska suchá/

Základom procesu saunovania je striedavé pôsobenie tepla a chladu. Tento proces spôsobuje rozšírenie krvných ciev, zrýchlenie krvného obehu a vylučovanie množstva potu. Takto fínska sauna prospešne pôsobí na telesné orgány a procesy v ľudskom tele. Môže pozitívne ovplyvňovať nielen náš súčasný fyzický stav, ale je tiež prevenciou, príjemným a účinným spôsobom, ako si udržať a posilňovať zdravie
Pred saunovaním je potrebné dôkladne sa osprchovať, odporúča sa saunovať ľahko najedený.
Odporúčam na prvý krát len mierne saunovanie, maximálne 2 fázy pôsobenia sauny a chladnej vody. Postupne môžeme predlžovať čas v saune a aj v studenej vode, ide o to, aby si organizmus postupne zvykol na razantné striedanie tepla a chladu.
saunaPo saunovaní:
Keď skončíte saunovanie, buď si chvíľu oddýchnite doplňte vypotenú vodu, soľ a vitamín C prírodnými ovocnými šťavami. Môžete tiež absolvovať vhodnú pohybovú aktivitu cestou domov na čerstvom vzduchu – napr. chôdza, voľný beh. Je vhodné uvedomiť si, že alkohol ruší účinok saunovania.
Hovorí sa, že najkrajší je človek hodinu po saune. Intenzívne potenie vyčistí pokožku a podporí tvorbu nových kožných buniek.

Teplo zrýchli prúdenie krvi a zvýši aj podiel kyslíka v tkanivách. Sauna je vlastne sama o sebe skvelou kozmetickou kúrou, preto stačí, keď sa po nej osprchujete čistou vodou.
Čo sa týka pleti nezáleží na tom akú ju máte, či suchú, mastnú, alebo problematickú. Pravidelné saunovanie pomôže všetkým typom, aby sa dali postupne do poriadku.

Účinky saunovania:

  • zvýšené prekrvenie a prehriatie môže zlepšovať pohyblivosť svalstva a kĺbov, poprípade znižovať bolesti
  • zvyšuje sa potenie a stúpa činnosť mazových žliaz – dôkladné vypotenie odplavuje nečistoty z kože, čo má značný imunostimulačný, detoxikačný a aj kozmetický význam
  • význam má aj ako prevencia rôznych chorôb z nachladnutia – sauna patrí k najvšestrannejším otužovacím procedúram
  • telo sa zbavuje odpadových látok
  • saunovanie zabezpečí dobré prekrvenie mozgu, končatín, kože
  • prudkým zahrievaním a následným ochladením sa rozširujú a zužujú cievy, čím sa stávajú elastickejšími, saunovanie po veľkej námahe telo zbavuje únavy.
  • správne saunovanie je vhodné doplniť správnou pitnou kúrou.

Masáž

Masáž ako terapeutická a preventívna technika má na ľudský organizmus priame účinky, ktoré vyvolávajú fyzikálne a biochemické zmeny v tkanivách a taktiež aj nepriame, ktoré sú sprostredkované nervovým a endokrinným systémom.
masáž nôhMedzi priame účinky môžeme zaradiť zvýšenie prekrvenia, zlepšenie vstrebávania edémov, výpotkov, krvných výronov, zrýchlenie odstraňovania látok vyvolávajúcich únavu, zlepšenie výživy, zlepšenie toku lymfy v lymfatickom obehu, zlepšenie svalovej činnosti, zvýšenie alebo zníženie svalového tonusu, rozrušenie zrastov v tkanivách, urýchlené odstraňovanie povrchových zrohovatených vrstiev na koži, zvýšenie sekrécie potných žliaz a normalizáciu napätia kože.

Výsledkom týchto zmien je zlepšenie činnosti tkanív v ľudskom tele a niekedy aj zníženie bolestivosti. Dráždenie nervových zakončení má za následok produkciu a následný transport biologicky aktívnych látok zlepšením prietoku krvi na periférii, zlepšením výmeny CO2, O2 a živín v tkanivách, čím sa zlepšuje výživa a aj samotná činnosť svalov i celého ľudského organizmu. Masáž pomáha odstrániť zvýšené napätie svalov, čím sa zlepšuje prekrvenie svalstva a iných tkanív a preventívne pôsobí proti vzniku preležanín a zápalom žíl na dolných končatinách.
Veľký význam má správne zvolená masáž aj po chiropraktickej terapii, pretože masážou sa harmonizuje svalový tonus jednotlivých kĺbov tela, ktoré sú po kratšom, alebo dlhšom čase v správnej pozícii. Je prácou maséra uvoľniť a zharmonizovať jednotlivé svalové reťazce aby sa zvýšil efekt chiropraktického ošetrenia a zaistilo sa dlhodobé usadenie kĺbov v správnych pozíciách.

Striedavé sprchovanie

Pravidelné striedavé sprchovanie vykazuje podobné efekty ako kúpeľné liečenie. Tu by sa malo začínať teplou vodou cca. 40°C. Po jednej minúte to zmeníme na asi 10-15 sekúnd na studenú vodu cca. 20°C. Pritom by sa studenou vodou mali najprv osprchovať nohy odspodu nahor, vzápätí paže, hruď, brucho, šija a tvár. Potom vždy nasleduje teplá voda. Postupne používame čoraz chladnejšiu vodu.
Toto striedanie by malo prebiehať dva alebo viac krát za sprchovanie. Sprchovanie by sa malo ukončovať studenou vodou.

Ľadové kúpanie

Nie veľmi častá, ale pri správnom aplikovaní veľmi účinná metóda na otužovanie a posilnenie imunitného systému je takzvaný ľadový kúpeľ. Sezóna otužilcov trvá od jesene do jari, ale niektorí sa otužujú po celý rok.

ľadové kúpanie

V tomto čase chodia plávať raz až dvakrát do týždňa, po krátkom asi päťminútovom vytrvalostnom behu, na tri až päť minút do jazera, alebo inej ľadovej vody.
Efekty ľadového kúpania sú enormné: prekrvenie organizmu je veľmi povzbudené, krvný obeh je stabilizovaný a obranné sily imunitného systému sú silno aktivované. Dôležité je však, že sa pri extrémne studených teplotách vody vzdáme akejkoľvek námahy vyžadujúcej výkon. Po kúpeli si treba obliecť teplé veci, aby telo nezachladlo. Všeobecne by sa mali ľudia trpiaci na ochorenia srdca, krvného obehu alebo na ochorenia dýchacích orgánov, pred prvým ľadovým kúpeľom poradiť s lekárom.